Kalibracja Kamer

Masz przednią szybę z kamerą? Pamiętaj o kalibracji

 

Coraz więcej samochodów wyposażonych jest w zaawansowane systemy wspomagania kierowcy ADAS (Advanced Driver Assistance Systems). Najbardziej powszechne rozwiązania obejmują systemy ostrzegania o niebezpieczeństwie kolizji, automatyczne hamowanie awaryjne, aktywny tempomat, asystenta pasa ruchu, monitorowanie martwego pola, rozpoznawanie znaków drogowych, asystenta parkowania, czy chociażby adaptacyjne reflektory, które mogą swym światłem omijać pojazdy czy zmieniać światła drogowe na mijania. Swoim działaniem systemy te mają bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Rosnąca popularność tego typu rozwiązań sprawia, że możemy je znaleźć nie tylko w samochodach marki premium, ale także w klasie średniej i kompaktowej. Już teraz przewiduje się, że za kilkanaście lat większość samochodów poruszających się po drogach, będzie wyposażona w takie właśnie rozwiązania.

Systemy, które są nam pracownikom Saint-Gobain najbliższe, to te działające poprzez kamerę zamontowaną na środku przedniej szyby samochodu. Kamera ta rejestruje widok z trasy, a następnie przekazuje ważne informacje o warunkach na drodze do ADAS, aby system wiedział, kiedy aktywować zautomatyzowane środki bezpieczeństwa. Takie działanie obejmuje monitorowanie pieszych oraz bliskość innych obiektów, a także odpowiada za utrzymanie odpowiedniego toru jazdy samochodu poprzez analizę oznakowania poziomego na jezdni wyznaczającego pas ruchu.

 

Kalibracja to podstawa

Zdarzają się sytuacje, gdzie kamera, którą już posiadamy musi zostać ponownie skalibrowana.

Czujniki te są bardzo precyzyjnie ukierunkowane, i wymagają ponownego ustawienia, gdy ich pozycje zostaną chociażby delikatnie naruszone.  Nawet najmniejsze przemieszczenie się czujnika, będące efektem niewielkiej stłuczki, lub naprawy blacharskiej, może powodować, że pojazd nie będzie utrzymywał toru jazdy.

 

Okoliczności, które wymagają ponownej kalibracji kamery:

  • - Wymiana przedniej szyby
  • - Każda naprawa zawieszenia pojazdu
  • - Zmiana rozmiaru kół
  • - Regulacja geometrii kół
  • - Błąd komputera samochodu

Aby kamera działała poprawnie musi być odpowiednio ustawiona. Tylko odpowiednio skalibrowany sprzęt zapewnia najlepszy nadzór nad pojazdem oraz drogą.  Niewłaściwie ustawiony czujnik może zagrozić funkcjonalności systemu i prowadzić do niebezpiecznej jazdy, a także poważnych wypadków.


 

W związku z rosnącą ilością samochodów wyposażonych w Automatyczne Systemy Wspierania Kierowcy (ADAS), informujemy, że w wybranych punktach partnerskich wprowadziliśmy usługę Kalibracji Kamer znajdujących się na szybie czołowej samochodu.

Poniżej przedstawiamy listę miast, w której mogą Państwo skorzystać z usługi kalibracji:

•             Gdańsk

•             Łódź

•             Katowice

•             Kraków

•             Poznań (Komorniki)

•             Wrocław

 

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Działem Likwidacji Szkód Autover Polska.